Skip to main content

Zestaw – minimum do grania

Tym razem przyjrzymy się, ile może kosztować komputer (sam komputer, bez peryferiów, systemu), który pozwoli na granie.

Procesor

Znów wybór padnie na AM4. Stety niestety, AMD wiedzie cały czas prym w kwestii wydajność/cena. Będzie to Ryzen 5 3600 BOX za 358zł.

Oczywiście da się znaleźć jeszcze tańszy procesor, ale nie będzie to miało za bardzo sensu. Oszczędność rzędu nawet do 100zł przyniesie o wiele mniejszą wydajność, także wspomniany Ryzen 5 jest takim bardzo rozsądnym minimum.

Płyta Główna

 ASRock B450M-HDV R4.0 za 233zł.

RAM

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 za 155zł

Oczywiście, na siłę, da się ograniczyć RAM do 8GB, ale znowu oszczędność będzie nie współmierna do strat. Pojedyncza kość pamięci i tak będzie w przedziale ok 80-100zł (raczej ok. 100zł), a jednak mamy 2x mniej tego RAMu, co szczególnie w grach będzie jednak odczuwalne.

Karta Graficzna

Tu król może być tylko jeden: Power Color Radeon RX 6600 za 899zł. Warto obserwować promocje, bo czasami mogą trafiać się za mniejsze pieniądze.

Jako alternatywę w tej kwocie można się pokusić o poszukanie czegoś z rynku wtórnego. Może być parę stówek taniej albo można trafić na model nieco lepszy np. RX 6600 XT.

Dysk

Niestety SSD poszły w górę przez ostatni miesiąc, więc będzie to SSD MSI Spatium M371 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe za 229zł

Tu znowu. Da się znaleźć tańsze, ale to będzie jednak mniejsza pojemność. A że mówimy o graniu, to wcale nie rzadko 1 gra może zajmować kilkadziesiąt GB, Windows zjada swoje GB. To jest jedna z tych oszczędności, gdzie straty są niewspółmierne do ceny.

Zasilacz

Tym razem wybór pada na  be quiet! System Power 10 550W za 252zł.

Jest to rozsądny wybór za rosądne pieniądze. Da się taniej, ale czy na pewno warto, jak różnice są rzędu 30-50zł a ryzykujemy, że jednak coś będzie nie tak.

Obudowa

Mój wybór padłby np. na Zalman S2 za 152zł. Jest to kwestia gustu rzecz jasna, co kto lubi.

Co dostajemy?

Komputer kosztujący 2278zł. To nie jest komputer do ray tracingu. Powinien jednak wystarczyć do grania w fullHD na detalach wysokich, może czasami Ultra. Mamy spory potencjał do rozbudowy. Spokojnie można z czasm zmienić procesor na o wiele mocniejszy z cachem 3d lepszą kartę graficzną (Zasilacz jest ze sporym zapasem, nawet jakby karta „żarła” ok 150-180W, to powinien dać radę).

W grach:

Assasin’s Creed Mirage Ultra 56 kl/sek
Dying Light 2 High 59 kl/sek
CyberPunk 2077 Medium 64 kl/sek, Ultra 45 kl/sek
Starfield Medium 40 kl/sek

Rewelacji nie ma, ale jest naprawdę przyzwoicie. W starszych grach będzie to bardzo fajnie chodzić, w nowszych dobrze w wysokich lub średnich detalach. Spokojnie można poszukać mocniejszej karty na rynku wtórnym za porównywalne pieniądzie. Można też rozważyć (jeżeli nie zależy nam na wodotryskach pokroju ray tracing, RTX 4060 ciężko też polecać do raytracingu, gdy pomimo tego, że rozkłada konkurencję cenową na łopatki, to i tak rewelacji nie ma. Trzeba tu się posiłkować upłynniaczami takich jak DLSS i FG) RX 7600. Ale trzeba by wtedy zwiększyć budżet o ok 400zł. Są sytuacje, kiedy zysk na wydajności może być nawet 40%, czasami może to być ledwo 10-15%, zawsze jednak jest to nowsza architektura i z czasem w nowszych grach, powinna zyskiwać więcej (lub tracić mniej).

Zobaczymy jaki zmiany na rynku spowoduje pojawienie się odświerzonych geforców średniej i wyoskiej półki. AMD zapowiedziało Radeona 7600XT, który też powinien debiutować jeszcze w Styczniu. Gdyby była w stanie „przeskakiwać” RX 6700XT i to tak na zasadzie, że będzie szybsza bezdyskusyjnie, może być ciekawą propozycją. Gdyby karta pokroju RTX 4070 zeszłaby poniżej 2000zł, byłaby to propozycja, dla której warto byłoby jednak dozbierać trochę złotówek.


Tak o to zebrałem 3 zestawy do grania: minimum, rozsądny+, optymalny (prawie bez kompromisów). Zobaczymy, jak premiery nowych kart wpłyną na w ten sposób uzyskane kategorie cenowe komputerów do grania:

Minimum za ok 2300zł, Rozsądny+ 3200zł, Optymalny ok. 5800-6000zł (licząc bez systemu)