Skip to main content

Zestaw Optymalny do grania

Zastanawiałem się, ile może kosztować optymalny zestaw PC, prawie bez kompromisów, z pewnymi możliwościami do rozbudowy 🙂

Platforma

Jeśli ma być „przyszłościowy” to musi to być taka platforma, która powinna być kompatybilna z procesorami, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego, więc komputer będzie oparty o AM5

Procesor

Wybór padł na najtańszy procesor, dostępny na tę platformę: Ryzen 5 7500F OEM, w chwili obecnej jego cena oscyluje ok 800zł.

Płyta główna

Tu nie wczytywałem się przesadnie w specyfikację. Będzie to chipset B650 a sama płyta główna to AsRock B650M-HDV/M.2. Cena: =/- 530zł.

Obecnie posiadam B450M HDV pod AM4 i jest stabilna, nic nie piszczy, nic nie świerszczy. Oczywiście nie jest to żaden wyznacznik, i każdy model tak naprawdę trzeba traktować oddzielnie.

Pamięć

Ma to być zestaw prawie bez kompromisów, dlatego wybrałem tu 32GB RAM Patriot Viper Venom, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 za ok 460zł.

Karta Graficzna

Cóż, element, który ma największy i decydujący wpływ na wydajność w grach, jest zarazem najdroższy i niestety musi być kompromisowy. Gigabyte GeForce RTX 4070 WindForce OC 12GB GDDR6X za ok 2800zł. Czasami trafiają się komentarze, że może „piszczeć”. Także w tej kwocie można szukać RTXa 4070 od innego producenta bez ryzykowania piszczących cewek.

Zdecydowałem się na tego RTXa zamiast np. RX 7800XT, głównie ze względu na Ray-Tracing. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jeśli chodzi o przyszłe gry, nawet ten RTX może się okazać za słaby. Ray Tracing też raczej byłby dostępny w FullHD i to przy włączonych upłynniaczach pokroju DLSS/FG, ale w tym temacie i tak zaoferuje więcej, niż konkurencyjny Radeon.

Przewaga radeonów w rasteryzacji nie ma tutaj większego znaczenia (takie jest moje zdanie). Owszem, w pierwszym lepszym teście z brzegu RX 7800XT jest szybszy w rasteryzacji od RTX 4070 o ok 20-25%, ale to jest różnica mięszy 100 a 125 kl/sek. W jedynm i drugim przypadku, mamy znakomicie płynną grę (Call Of Duty Warfare III QHD), ale w Alan Wake 2 (który już stał się punktem odniesienia wydajności dla kart graficznych) bez ray-tracingu (fullHD) jest 69 fps do 74 fps na korzysć radeona 7800XT – różnica, która nic nie wnosi. Nie jest to nawet 10% przewagi, ale już z włączonym ray-tracingiem RTX 4070 potrafi wyrenderować 27kl/sek (jest to poniżej progu płynności zgadzam się, ale już jakikolwiek upłynniacz będzie potrafił tą stratę skompensować), natomiast radeon 7800XT, hmmm 7900XTX renderuje 19 kl/sek.

Twardy Dysk

Tu wybrałbym dysk 2TB SSD NVMe, ze względu na korzystniejszą cenę za TB w stosunku do dysków o pojemności 1TB :). ADATA XPG Spectrix S40G 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe za +/- 424zł

System

Chcemy być legalni, bez kombinowania, to niestety trzeba tutaj wyskoczyć z kaski na system. Windows 11 Home Box (daje nam możliwość przenoszenia licencji na inne komputery, to zawsze jest + przy upgrejdach lub kupowaniu nowych kompów) 537zł.

Zasilacz

Prawdę powiedziawszy niewiem czy akurat ten będzie najlepszy: Cooler Master MWE Bronze 750W V2, ale w kwocie ok. 342 zł z tą mocą spokojnie da się znaleźć zasilacz renomowany i sprawdzony. Cooler Master jednak nie jest firmą krzak z Chin, więc chyba bym ich wybrał.

Chłodzenie CPU

Wybraliśmy procesor OEM bez dołączonego chłodzenia. Jednak przy tym procesorze, domyślne chłodzenie od AMD i tak prawdopodobnie poszłoby do wymiany, a że omawiamy sprzęt prawie bez kompromisów, więc CPU Endorfy Fera 5 Dual Fan za ok. 159 zł powinien zapewnić przyzwoite temperatury, przy przyzwoitym hałasie :).

Obudowa

Obudowa tu jest już raczej kwestią gustu i osobistych preferencji. Waże aby zapewniała wystarczająco dużo miejsca dla znacznie większych kart graficznych (w końcu, przy najmniej teoretycznie ma być „przyszłościowy”), dużych chłodzeń i być przewiewna. Miejsce na radiator dla zestawów AiO na przyszłość też nie zawadzi (zawsze lepiej mieć na to miejsce, nawet jeżeli nie zamierzamy nigdy inwestować w chłodzenie cieczą, niż go nie mieć. Zawsze może się okazać po jakimś czasie, że jednak taki AiO by się przydał, ale nie ma na to miejsca w obudowie),

Co dostajemy?

Po zsumowaniu wszysktich elementów, zakładając, że obudowa będzie kosztowała ok 300zł (może być więcej, może być mniej – jak wspomniałem: kwestia gustu), wychodzi w 1 ze znanych sklepów komputerowych: ok 6381 zł.

Należy zwrócić uwagę, że zestaw zawiera system operacyjny, zasilacz, obudowę, chłodzenie CPU, ale bez monitora, bez klawiatury, myszy. Jeśli jednak mamy wszystkie te składowe, to mamy tu kwotę 5035zł.

Dużo czy mało? Na pewno znacznie więcej niż konsola. Jest 90% szans na to, że będzie mieć wyższą wydajność niż planowany PS5 Pro, który na pewno tani nie będzie (przewiduję ceny nie mniejsze niż 3000-3500zł, zależy na czym Sony będzie bardziej zależało) i nawet jeśli to będzie jakaś modyfikacja GPU z architektury RDNA 3 (może z poprawionym ray-tracingiem 😉 ) to i tak myślę, że nie zaoferuje takiej wydajności jak ten komp :). Poza tym zyskujemy uniwersalność.

P.S.

Zbliża nam się premiera odświeżonych GTXów od Nvidii z dopiskem Super – więc tu pewnie jakiś ruch cen będzie i to jeszcze przez około 1-2 miesiące od premiery, może się okazać, że w kwocie ok 3000zł będzie można zmienić wybranego GTX na coś jednak mocniejszego.